Základní škola v Zelenči

studie, DSP, DPS, interiér

2018

spolupráce: Jan Rýpar

Budova školy bude první etapou revitalizace území bývalé Ferony. Měl by zde vyrůst ještě víceúčelový sál, dům pro seniory a park pro volnočasové aktivity.
Škola je umístěna hned u plánovaného podchodu trati a hlavní vstup je orientován na parkové „náměstíčko“ v prodloužení ulice Tyršova. Plácek vytváří bezpečné zázemí pro školáky a sbíhají se na něm pěší cesty ze čtyř koutů obce. Parkovým úpravám jsme věnovali velkou péči, stromy a keře chrání soukromí okolních domů. Nová parkovací stání jsou skryta za roh do nově navržené ulice s dvouřadou alejí podél trati.
Budova je rozdělena na čtyři objemy velikosti rodinného domu. Ve dvou pavilonech otočených do parku jsou učebny, družiny a jídelna. Dva dřevěné „domky“ orientované směrem k přicházejícím dětem skrývají ostatní místnosti.
Společné prostory tvoří členitou „krajinu“ s průhledy a zákoutími. Interiérové doplňky jako sedací niky před třídami nebo hravá zakřivená zrcadla před vstupem do jídelny dodají každému koutu vlastní atmosféru a pomůžou dětem vytvořit si pocit bezpečného zázemí. Hlavním orientačním bodem je schodišťová hala s galerií a výhledem do zahrady. Školní jídelnu jsme akusticky upravili pro divadelní a hudební představení a může sloužit jako společenský sálek pro obec.
Pro hrubou stavbu jsme použili tradiční stavební technologii keramického zdiva a železobetonových stropních panelů. Počítali jsme také s možností školu snadno přestavět na bytový dům se službami pro seniory. V základové desce budou připraveny připojovací body kanalizace a ve stropních panelech prostupy pro nová bytová jádra.