Rodinný dům v Uhříněvsi

studie, DÚR

projekt: 2020 – 2021

Spolupráce Michal Čtrnáctý, Matěj Dalibor, Mikuláš Molitor

Pozemek leží na jižním okraji Prahy Uhříněvsi. Velkoryse založené ulice byly od třicátých let minulého století postupně kladeny podél železniční trati do okolní rovné krajiny.
Přízemní dům pro manželský pár se třemi téměř dospělými dětmi se prostupuje s komponovanou zahradou. Obývací pokoj, jídelna, kuchyně, veranda a bazén jsou prosklenými stěnami nebo přímo otevřeny do zahrady. Stěny s hliněnou omítkou splývají s rostlinami. Vysoké keře přesahují otvory v bílé desce stropu. Zahrada je členěná na části, které umožňují relaxační a pracovní pobyt po celý rok. Její užitková část postupně přechází ve vyšší keře a stromy, které zakrývají okolní domy a vytvářejí iluzi volné krajiny.
Vnitřní dispozice je bez chodeb, všechny pokoje jsou přístupné ze společenské místnosti nebo z haly. Pokoje dětí v uliční části mohou být využity jako samostatná jednotka 2+kk. Na pozemku je dostatek místa pro stavbu druhého domu.
Dům bude vybaven podlahovým teplovodním vytápěním s tepelným čerpadlem a opatřen nuceným větráním s rekuperací. Dešťová voda bude využita na zalévání zahrady. Stěny budou z keramických tvárnic porotherm s vysokou tepelně izolační schopností, stropy ze železobetonových panelů Spiroll. Okna s dřevěnými rámy zasklená trojskly budou opatřena venkovními žaluziemi.