RD Brno – Medlánky

studie, DSP, projekt interiéru, zahradní úpravy

projekt: 2015 – 2016

realizace: 2020

spolupráce: Veronika Adámková, Radka Grosošová (zahradní úpravy)

fotografie: David Urbanczyk, Zuzana Šale

Na prudkém severovýchodním svahu i přes nepříznivou orientaci původní majitel díky své trpělivosti vypěstoval stromy a keře. V horní části zahrady tak vznikl jakýsi „dolík“, „zelené hnízdo“ s nádherný výhledem na Brněnskou čtvrť Medlánky.
Za malý domeček uprostřed zahrady v osmdesátých letech přistavěl sociální zázemí s plochou střechou. V této části jsou nyní pokoje a ložnice. Nově nadstavěné patro se společenskou částí je zasunuté dozadu a přechází do svahu velkou krytou terasou. Vznikl dům „vrostlý“ do zahrady, zvenčí i zevnitř. Dvoupodlažní část domu je,obložená dřevem, přízemní část má bílou omítku. Podlahy, dveře a vestavěný nábytek jsou ze světlého přírodního dřeva.
Původní zeleň jsme doplnili novými rostlinami a zachovali atmosféra „ zarostlého dolíku“. Spodní část jsme vyrovnali pro zeleninovou zahradu. V opěrné zdi ze ztraceného bednění je garáž na kola a kočárek.
Nadstavěné patro je zděné s železobetonovým montovaným stropem, zakotvené do skalního podloží. Dům má podlahové topení a nucené větrání s rekuperací. Střechy jsou extenzivní zelené.